(216) 378 29 67 - info@erplastgeridonusum.com

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?.

geri dönüşüm22222Bilindiği gibi kâğıt elde etmek için ağaçlar, cam üretmek için taş ve kum, poşet ve ambalaj üretimi için ise doğal kaynaklar kullanılıyor. Nitekim tabii kaynaklar sonsuz değil ve her geçen gün azalmakta…

Bu durumu düzeltmek isteyen üreticiler ve devletler kaynak israfını azaltmak, önlemek ve enerji kaynaklarının ileride sorun yaratmaması için, atıkları geri kazanmak için uğraşmışlar, bir takım yollar aramışlar ve geliştirmişlerdir.

Geri dönüşümde hedefler; gereğinden fazla kaynak kullanımını engellemek, atığın henüz kaynağındayken ayrıştırılıp böylece çöp yığınlarından kurtulmaktır. Metal, cam, kağıt, plastik ve elektronik atıklar gibi maddelerin geri dönüşüm vasıtasıyla tekrar kazanımı, doğal kaynakların korunmasını sağlayacaktır. Böylelikle diğer ülkelerden ithal edilen hurda materyallere ve hammaddelere ödenen döviz miktarını da düşürecek ve ekonomiye büyük katkılar sağlayacaktır.

Geri dönüşümün bir diğer faydası da doğaya ve çevreyedir. Örneğin atık olarak nitelendirilebilecek bir kağıdın geri dönüşüm vasıtasıyla kağıt sanayisine kazandırılması; hava kirliliğini yaklaşık %74 ile %94 arasında,  su kirliliğini % 35 ve su kullanımını ise % 45 azaltmaktadır… Diğer tarafta ise plastik malzemelerin geri dönüştürülmesi ile petrol sarfiyatı azaltılmış olur.

 

Yukarı
Enter your Infotext or Widgets here...